Kripto para fiziksel yapıya sahip olmayan, güvenli bir şekilde işlemlerin gerçekleşmesine olanak sağlayan para birimidir. Crypto ve Currency kelimelerinin bir araya gelmesi ile oluşan bu isim ‘’şifreli para’’ anlamını taşımaktadır. Son dönemlerde popülerliğini artıran bu kripto paralar, hiçbir otorite ya da kuruma hizmet etmemektedir. Detaylı bir anlatım ile euro ve dolar gibi elle tutulur bir para birimi olma özelliği taşımıyor. İlk kripto para birimi, 2009 yılında üretilen Bitcoin olmuştur. 2017 yılında inanılmaz bir yükseliş gösteren Bitcoin, yatırımcıların oluşan büyük ilgisi ile oldukça geniş bir işlem hacmine ulaşmıştır. Geleceğin para birimi olarak adlandırılan kripto para birimi, aracı kurum olmadan işlem yapabilme özelliği ile ön plana çıkıyor. Kripto para alanında akıllara ilk olarak Bitcoin gelse de, 1000’i aşkın kripto para birimi aktif olarak yer almaktadır.

KRİPTO PARA BİRİMLERİ GÜVENİLİR Mİ

Kripto paralar, genel anlamda üst düzey güvenlik yöntemleri ile korunmaktadır. Merkezi bir sistem üzerinden üretilmemesi, olası saldırıları büyük ölçüde azaltmaktadır. İlk oluştuğu zamanlarda güvenlik açısından oldukça zafıyet veren bu para birimleri, teknolojiye ayak uydurarak günümüzde açıklarını kapatmıştır. Kripto paralar aracılığı ile alım ve satım yapan kişilerin, düzenli olarak cihazını ve veritabanını kontrol etmesi gerekmektedir. Kripto para alımları gerçekleştiğinde zaman kaybetmeden sanal cüzdana transfer edilmesi de olası çalınma durumlarını azaltmaktadır. Kripto para birimlerinde güvenlik önlemleri üst düzey olsa dahi, hacklenme ve siber saldırı olası durumlar arasında yer almaktadır. Genel olarak hızlı transfer özelliği ve şifreleme yöntemine sahip olması ile güvenilirliği kanıtlamayı başarmıştır.

KRİPTO PARA NASIL ÜRETİLİR

Kripto paralar, Mining adı verilen madencilik anlamı taşıyan yöntem ile üretilmektedir. Mining sisteminde ki asıl amaç, sistemsel ve matematiksel hataları en aza indirmektedir. Kripto para üretiminde dikkat çeken bir konu, herkes tarafından yapılabilme özelliğidir. Alış ve satış yapmanın yanı sıra, kripto para kazımı yapmakta mümkün. Verimli bir üretim yapılabilmesi adına yüksek teknolojik özelliklere sahip olan bilgisayarları tercih etmek önemlidir. Üretimler, kazım için belirlenen kripto para birimine göre değişim göstermektedir. Kazım yapılan her kripto para biriminin kendine göre yazılım ve kodlama özelliği bulunmaktadır. Dünyada Cryptocurrency Blockchain adı ile bilinmektedir. Kripto para kazma düşüncesi olan kişilerin, her para biriminin belirli bir üretim sayısı olduğunu unutmaması gerekiyor. Üretimi oldukça zor ve kopyalanması imkansız olmasından dolayı, dünya devleri tarafından kripto para piyasasına büyük yatırımlar yapılmaktadır.

KRİPTO PARALAR NASIL ALINIR VE SATILIR

Kripto paralar ilginizi çekti ve bu para birimlerine yatırım yapmak istiyorsunuz diyelim. Bu konuda ki yöntem oldukça basit ve pratik olmaktadır. Araştırdığınız borsalar arasından kendinize güvenli gelen bir borsaya üyelik işlemi gerçekleştirin öncelikle. Sonrasında nasıl bir kripto para almak istediğinizi kararlaştırın. Sistemi öğrenme zamanını da göz önüne alarak, küçük yatırımlar ile başlayın. Bu borsalarda para birimi USD (dolar) olarak geçtiğinden dolayı yatırımınızı güncel kur üzerinden yapmanızda fayda var. Alım ve satım işlemlerinde büyük kolaylıklar sağlayan borsalar, herhangi bir döviz bürosunda para bozdurur gibi oldukça kısa sürede ve güvenli bir şekilde işlem gerçekleştirmektedir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken konulardan biri, daha önce adı duyulmamış ve herhangi bir amaca hitap etmeyen kripto paraların iyi araştırılmasıdır. Bu tür küçük kripto paralar yatırımcısına büyük paralar kazandıracağı gibi, büyük kayıplara da yol açabilir.